Pátek, 28 října, 2022
novinky

100DOLY – v čem je výjimečný tento dům?

Redakce doporučuje

Dům – solitér stojí v agrárním území na periferii obce Skačany a tvoří jej dva paralelní, vzájemně propojené objekty archetypálního průřezu, posazené na uměle vytvořeném vršku. Přízemí ve vnitřnostech „kopce“ obsahuje hospodářsko-relaxační část.

Horní, obytné podlaží sestává ze dvou domků, které odkazují na hospodářské stavby – stodoly v širším okolí. Prosklené štítové fasády obou bloků umožňují nerušené výhledy do okolní krajiny. Takto o projektu mluví jeho autor, Ing. arch. Marián Minarovič.

Původně zvažoval na pozemku postavit přízemní stavbu, ale výhled z domu do více než dvou metrů vysoké kukuřice, která na okolních rovinatých polích od jara do podzimu roste, nelákal ani jeho, ani investora domu.

„Tak jsme to museli celé překopat a proto obytná část domu stojí na uměle vytvořeném vršku, ukrývajícím hospodářskou část. V přízemí je hobby prostor, kde člověk může být v přímém kontaktu s exteriérem, horní podlaží zase poskytuje pěkný výhled a maximální komfort. To zvednutí domu pak dalo ráz i siluetě – bylo jasné, že dům bude jako solitér zeširoka-daleka viditelný, a proto jsem dal přednost tvaru stodoly, která je pro tuto zemědělsky orientovanou oblast typická. Celkovou podobu pak ovlivnila i rodinná situace investora – ten jako svobodný bezdětný muž původně zvažoval pouze jeden dům pro sebe, ale nakonec jsme se dohodli, že uděláme vedle něj i druhý. A vyplatilo se – dnes se ten menší, vedle stojící domek, který je prosklenou chodbou spojený s hlavní stavbou, stal oblíbeným prostorem dětí z blízké rodiny, které ho často navštěvují a využívají pro rodinné oslavy a setkání.“

Nosný systém obytných traktů, situovaných na patře, tvoří ocelové rámy. Obvodové stěny jsou vyplněny pórobetonovým zdivem Ytong, ze stropních dílců této značky je také střešní plášť sedlové střechy domu.

„Ytong jako materiál mám rád a použít jej jako zdivo na obvodových stěnách mělo u domu, který měl mít vysoký standard tepelné izolace, stabilitu, odolnost a příjemné vnitřní klima, mělo smysl. Je to zdivo s dobrou akumulační schopností, kterou například dřevostavba nemá. Přitom je to lehký materiál, se kterým se dobře provádí. U střechy mi šlo hlavně o ochranu proti přehřívání, ai zde jsme s ním komfortně vyřešili vše, co jsme potřebovali. S Ytongem rád pracuji, protože mi svým systémem a jednoduchostí připomíná Lego. Parádně se s ním dělá a navíc je to přírodní materiál,“ dodává Ing. arch. Marián Minarovič.

Dům, který obývá investor, má podle slov autora klasickou strukturu „štrúdlou“ – na jednom konci noční část, na druhém denní. Společenskou místnost, otevřenou prostřednictvím posuvné prosklené stěny do zahrady, doplňuje na úrovni přízemí dvojgaráž, vinný sklípek a nezbytné technické zázemí.

Patro je přístupné schodištěm, nebo pěším chodníkem, stoupajícím po umělém návrší. Za hlavním vstupem se zádveřím (kam ústí schodiště) se nachází prostorná hala, která propojuje tři funkční celky domu. Na ústřední prostor je přes prosklenou chodbu napojen menší blok se dvěma pokoji a hygienou. Další chodba vede k noční části, která zahrnuje pokoj pro hosty, koupelnu a ložnici s vlastní hygienou a šatníkem.

Od denní části domu je hala oddělena jen jídelním stolem. Spolu s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou tvoří otevřený velkoprostor, umocněný vysokým šikmým podhledem a prosklenou štítovou fasádou.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nástěnné věšáky můžete použít i v kancelářích

V létě a během měsíců, kdy nepotřebujeme odkládat teplé svršky, si vůbec neuvědomujeme, že doma nebo v práci potřebujeme věšák. Jakmile...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img