Středa, 26 října, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyProblematické detaily hrubé stavby 7: Překlady pro stínící techniku

Problematické detaily hrubé stavby 7: Překlady pro stínící techniku

Problematiku správného uložení překladu jsme probrali již v minulém díle „problematických detailů“, jeden specifický překlad jsme však vynechali – roletovou skříňku a skříňku na žaluzie, tedy překlady, které vlastně nejsou překlady v pravém slova smyslu.

Roletové a žaluziové skříňky se v současnosti dostávají „do módy“, protože celá řada měření a zkoušek jednoznačně dokazuje, že venkovní žaluzie a rolety efektivněji udržují teplo a zimu v exteriéru, a tím pomáhají vytvořit příjemnější vnitřní prostředí.

A mimo jiné poskytují samozřejmou komplikaci pro případné zloděje, kterým ztěžují přístup do objektu. Ale přejděme rovnou k radám, jak tyto „kastlíky“ uložit.

Chyby před stavbou

Pokud jsou v objektu naplánovány rolety a žaluzie, je třeba na uložení jejich skříněk myslet již ve fázi projektu. Samozřejmě lze schránku montovat už i na hotový objekt. Ale mluvíme-li o novostavbě, je jednoznačně lepší tuto možnost zohlednit dříve, než nad okna necháme namontovat krabice, které budou stínit a bránit pronikání přirozeného denního světla do interiéru.

Roletové/žaluziové kastlíky lze totiž plně schovat v překladu – a to ani nemusíme samotnou roletu/žaluzii umístit ihned v rámci hrubé stavby. Namontovat ji můžeme kdykoli během životnosti objektu a roletového/žaluziového překladu.

Problematické detaily hrubé stavby 4: Kotvení příček
V této fázi je také třeba již promyslet, jaký typ stínící techniky bude v kastlíku umístěn. Pokud to ještě nevíme, není to samozřejmě obrovský problém, ale rozhodně to usnadní mnoho možných komplikací. Ne každá žaluzie a ne každá roleta totiž pasuje do každého kastlíku.

To nejhorší, co se může při plánování stavby stát, je, že bude třeba vybrat jinou roletu či žaluzii, než s jakou jsme počítali; abychom měli širší možnosti výběru a mohli jsme zohlednit i estetiku objektu, je vhodnější vybrat konkrétní výrobek předem. Není třeba jej montovat, ale je dobré jej vyjmout.

Výběr stínící techniky nám usnadní tabulky konkrétních výrobců rolet a žaluzií, které by měly jednoznačně udávat výšku ve složeném/srolovaném stavu – tedy výšku všeho, co bude v kastlíku skryto. A pokud je tato hodnota větší než vnitřní rozměr našeho kastlíku, musíme výběr přizpůsobit.

Chyby při ukládání

Pro samotné uložení platí víceméně totéž, co v případě samotných překladů. Kastlík musíme uložit se správnou orientací (kdybychom jej při ukládání špatně orientovali, znemožnili bychom ukládání rolet/žaluzií). V této fázi bychom měli také vědět, zda bude stínicí prvek ovládán ručně či na elektrický pohon, a zda toto ovládání bude vpravo či vlevo od okenního otvoru.

Prvek ukládáme na výškově vyrovnané zdivo dle doporučení výrobce. Toto je poměrně problematická část, jejíž postup nelze popsat obecně – na trhu je několik výrobců roletových/žaluziových skříněk a každý z nich preferuje poněkud jiný způsob samotného uložení na vyrovnané zdivo.

A to dokonce i tehdy, kdybychom se snažili zobecnit doporučený přesah kastlíku. Ten se totiž může pohybovat od doporučeného minima 125 mm nebo 200 mm až po 250 mm.

Stejně jako u překladu však můžeme jen zdůraznit, že i roletový/žaluziový překlad by měl ležet na řadě cihel, která je v místě zamýšleného otvoru ukončena celou cihlou či poloviční cihlou. Pokud je tato polovina vyrobena přímo na stavbě a nepochází ze sortimentu výrobce, umístíme ji tak, aby strana řezu směřovala do zdiva a ne do otvoru.

A pokud výrobce pro uložení svého překladu vyžaduje uložení do malty, mělo by jít o poctivé a kvalitní maltové lůžko po celé délce uložení kastlíku. Vhodné může být i použití malty o třídu vyšší pevnosti, než jaká je použita pro zbytek stavby.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper