Sobota, 29 října, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BydleníPohodlný moderní dům s multifunkční zahradou vhodně zapadl do venkovského prostředí

Pohodlný moderní dům s multifunkční zahradou vhodně zapadl do venkovského prostředí

Navrhnout rodinný dům na místě, kde platí výrazná stavební omezení, je vždy menším nebo větším hlavolamem. FRIS architekti z Českého Těšína dostali za úkol navrhnout nový rodinný dům v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Kromě jiných omezení se architekti setkali s hmotovými i materiálovými požadavky. Přesto se jim podařilo vytvořit přirozeně působící pohodlný rodinný dům s tradičními prvky. Základem jsou dva samostatné celky, spojené jednopodlažní hmotou a doplněné garáží.

Mírným vysunutím pojivové části vznikl z druhé strany vnořený prostor na dřevěnou terasu, chráněnou stromy. Dva domky mají sedlové střechy, ale jsou orientovány kolmo na sebe. Na patře je mezi nimi částečně zatravněná terasa.

Sedlové střechy, modřínové fasády, zaoblené rohy

„Vytvořili jsme kompozici hmot, která zčásti odkazuje na jisté archetypy vesnické zástavby, a která splňuje ideologické požadavky CHKO. Jelikož se jedná o novostavbu 21. století, není možné přizpůsobit se klasickému tvarosloví úplně. Dvě hlavní hmoty domu mají sedlovou střechu, kompozici doplňují dva jednopodlažní pavilony.

Oba pavilony jsou obaleny do modřínové fasády a mají zaoblené rohy, abychom vytvořili ještě větší kontrast mezi klasickou a moderní, ne však novátorskou architekturou. Záměrem bylo také zjemnění celé kompozice,“ odpovídá Katarzyna Jursa Pieleszová.

Celek složený ze čtyř částí působí jako skupinka více domů, proto nešokuje svojí velikostí a vhodně pasuje do venkovského prostředí v klíně přírody. Směrem do zahrady jsou orientovány velké prosklené plochy.

Jednoduché materiály iv interiéru

Charakter interiéru je odrazem prostorového řešení stavby – díky tomu je členitý a intenzivně propojený se zahradou. Z materiálů zde dominuje dřevo, beton a kov. Stropy jsou z pohledového železobetonu a kontrastují s čistým, uklidňujícím a propojujícím prvkem bílé barvy.

Jídelna s obývacím pokojem v přírodních barvách a bílé
Stropy jsou z pohledového železobetonu a kontrastují s čistým, uklidňujícím a propojujícím prvkem bílé barvy. Zdroj: Lukáš Chlebik

Jako střešní krytina je použita bobrovka. „Použitím kombinace těchto jednoduchých materiálů jsme vytvořili základ, který majitelům dává možnost dotvářet interiér vlastními výraznými doplňky a solitéry. Výsledkem je čistota, surovost, upřímnost a přirozenost ve své ultimátní podobě,“ vysvětlují autoři projektu.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper