Sobota, 29 října, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BydleníNa co nezapomenout při zařizování ložnice

Na co nezapomenout při zařizování ložnice

Ložnice má být zónou k relaxaci. Stres a shon každodenního života byste měli nechat za jejími dveřmi. Abyste se tam opravdu cítili dobře, zařiďte si ji ve stylu, který se vám jednoduše líbí. Nesmíme však zapomenout ani na praktičnost a ergonomii. Nepohodlí přece k odpočinku nepatří. Tady je pár rad, na co nezapomenout.

Jak to celé uspořádat?

Ložnice by měla být v tiché části domu nebo bytu. Rozhodně by nemělo jít o křižovatku, kde se setkávají všichni členové domácnosti, tzn. že by to měl být neprůchozí pokoj. Počítá se s průchodem do koupelny nebo šatníku, které však pravidelně nepoužívá celá rodina, pouze ti, jejichž soukromou zónou ložnice je. Nábytek se vyplatí uspořádat tak, abyste se snadno dostali do postele i do skříně a nemuseli při tom předvést přímo gymnastický výkon.

Stejně důležitý je volný přístup k oknu. Dostatečné větrání je totiž klíčové také v ložnici. Této místnosti svědčí harmonie a jednoduchost. Netřeba ji nutně zahltit nábytkem. Pokud u ložnice není samostatný šatník, šatní skříň na oblečení je samozřejmostí. Rozhodnete-li se pro skříň s posuvnými dveřmi, ušetříte právě obslužný prostor (stačí 70 cm).

Skříň i šatník by měly být uvnitř uspořádány podle toho, komu slouží. Jinak se přece ukládají dámské šaty, lodičky a kabelky a jinak pánské kalhoty a kravaty. Často používané věci jsou po ruce, pokud je uložíte do výšky mezi pasem a rameny, případně pásem a koleny. Toaletní stolek s taburetkou a zrcadlem dámy také jistě využijí. Židle vysokému 70 cm sluší 40 cm taburetka.

Dominantním kusem nábytku je v ložnici samozřejmě velká a pohodlná postel. Známým řešením jsou úložné prostory v jejím nitru. Noční stolky po obou stranách schovají drobnosti a dají prostor lampě na čtení.

Dejte posteli hlavní roli

Postel hraje v ložnici rozhodně první housle. Stěna, o kterou se opírá její čelo, padne do oka jako první a většinou určuje charakter prostoru. Nedoporučuje se, aby na ní byly okno či dveře nebo aby zívala prázdnotou. Zkuste ji oživit tapetou, obrazem či plakátem. Nejste-li příliš na takové doplňky, samotné čelo může být zajímavé a působit jako dekorace.

Nestačí, aby postel dobře vypadala, pokud vás z ní budou bolet záda. Věnujte proto dostatek pozornosti výběru roštu a matrace. Matrace se stará, abyste měli během spánku páteř ve správné poloze. Neměl by být příliš měkký ani tvrdý. Každý potřebuje něco jiného. Zohledněte proto materiál, ze kterého je vyroben (pružiny, pěna, latex, ale např. i kokosové vlákno, tzv. taštičky…), svoji hmotnost, zdraví a způsob života. Matrace a rošt jsou neoddělitelná dvojka. Úkolem roštu je rozložit zatížení a zajistit větrání. V noci se totiž potíme, a pokud by se tato vlhkost neodvětrala, plísně a roztoči by v posteli měly ráj. Lamelový rošt se nejlépe hodí k matrací z latexu nebo pěny. Pružinové matrace si nejlépe rozumějí s laťkovým roštem, je-li v posteli pouze pevná deska, vsaďte jen na pružinové nebo taštičkové matrace. Sledujte také opotřebování matrace, v závislosti na druhu a intenzitě používání by měly vydržet od 5 do 10 let.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper