Sobota, 29 října, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BydleníUmytá podlaha se zašpiní rychle, i proto je neplacená práce neviditelná

Umytá podlaha se zašpiní rychle, i proto je neplacená práce neviditelná

Jeden z největších problémů Slovenska, který souvisí s rovností mezi muži a ženami, je neplacená práce. Péče o domácnost, o děti, o starší členy rodiny. Ženy jí věnují mnohem více času než muži.

Rozdíly jsou nejvýraznější zvláště u párů, které mají děti. Potvrzují to nejen mnohé dlouholeté výzkumy, ale i aktuální Index rovnosti pohlaví, který sestavila Evropská agentura pro rovnost žen a mužů.

„Ženy jsou vychovávány a socializovány k činnostem spojeným s péčí a empatií. Společnost nám také předkládá, že jsme v péči o rodinu lepší a mělo by nás naplňovat hrdostí, když tento úkol naplníme. A pokud nás to náhodou nenaplňuje, asi s námi něco není v pořádku. Pak se není třeba divit, když se s tím ženy raději ztotožní,“ vysvětluje psycholožka a rodová odbornice PAULA JÓJÁRT.

V rozhovoru si přečtete také:
Proč se málo mluví o mentální zátěži.
Jaký dosah má nedostatek volného času na psychiku žen.
Zda mohou muži argumentovat, že dělají více fyzicky náročných prací.
Proč je v pořádku i chlapcům pořídit hračkářský vysavač.
Zda by ženy mohly dovednosti nabyté v neplacené práci uvést v životopisu.
Neplacená práce o domácnost a děti zabírá ženám podle různých výzkumů zhruba dva až čtyřikrát více času než mužům. Mnohé zároveň chodí do normálního placeného zaměstnání. Co tato druhá šichta pro životy žen znamená?

Je to jako začarovaný kruh. Jako ženy jsme vychovávány k tomu, abychom se angažovali v domácí sféře. Znamená to tedy méně času na placenou práci, ale také na koníčky, seberealizaci v placeném zaměstnání nebo podnikání.

To může vést k nižším výdělkům a v rodině ik ekonomickým rozhodnutím a kompromisům o tom, kdo zajistí péči, když například přijdou děti.

Nejen, kdo zůstane na mateřské, ale kdo bude řešit i běžné věci, jako OČR, péči o prázdniny a podobně. Většinou se obětuje ten, kdo vydělává méně, nebo koho práce je vnímána jako méně hodnotná.

Je obvyklé, že takto ženy fungují celý život?

Kariéra žen je nastavena jinak, protože se od nich očekávají rodičovské povinnosti. Propast mezi muži a ženami se otevírá zejména po 25. roce života.

Na začátku tedy mohou ženy začít budovat kariéru, ale když se přehoupnou do povinností o děti, nastává propad v míře jejich zaměstnanosti oproti mužům.

V produktivním věku to vede k menší zaměstnanosti žen, ale nezpůsobují to jen tři roky mateřské a rodičovské. Ženy dělají i kompromisy, které se týkají kratších pracovních úvazků nebo přijmou práci, která nemá takové perspektivní kariérní výhledy.

A potom, když se vymotají z péče o děti, přichází péče o starší členy rodiny. Takže iv pozdějším produktivním věku omezí svou účast na trhu práce nebo ve veřejném životě či dokonce v politice.

Mluvíme o péči o děti. Co dalšího můžeme zahrnout pod pojem neplacená práce?

Především tam patří péče o lidi v rámci rodiny – kromě dětí také o starší a dospělé lidi, manžela, partnera. Je to také zajišťování každodenních potřeb a chod domácnosti, tedy úklid, vaření, praní.

A málokdy se mluví o mentální práci. Já to volám management domácnosti, respektive rodiny.

Ženy jsou obvykle ty, které drží v hlavě všechny termíny, poplatky, lékařské prohlídky, upozorňují na to, plánují to, dávají dohromady nákupní seznamy a podobně. A i když tyto věci pak na někoho delegují, ony jsou ty, které na to musí myslet. A druhý člověk se tím nemusí zabývat.

Čili se to projeví například v situaci, kdy některé ženy řeknou – když mému muži řeknu, aby šel nakoupit, tak jde?

Přesně tak, je to takový princip, že vždyť mi řekni, co je třeba udělat a já to udělám. Ale jde o to, že někdo na to musí za něj myslet a plánovat to.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper