Čtvrtek, 18 dubna, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZahradaJak správně sušit ořechy před uskladněním? Poznejte nejčastější chyby a doporučení, jak...

Jak správně sušit ořechy před uskladněním? Poznejte nejčastější chyby a doporučení, jak se jim vyhnout

Kdybychom každý den snědli tři ořechy, byli bychom zdraví jako rybka. Zdraví nám přinesou jen zdravé plody, proto je důležité vědět, jak je sušit. Podzimní sychravé počasí může ořechem uškodit. Udělejme si bohaté zásoby vitamínů na celý rok jejich správným sušením.

Sběr vlašských ořechů

Jak sušit celé ořechy?

Prvním předpokladem pro jejich správné sušení je, abychom je sbírali zralé. V žádném případě nesušíme ořechy ještě se zelenou slupkou. Ideální jsou ty, které se přirozeně zbavily svého obalu a jsou tak připraveny k sušení. Nejlepším počasím pro sklizeň ořechů je slunečné a suché počasí. Jelikož podzim přináší spíše deštivé a sychravé dny, podaří se nám sklizeň za těchto podmínek vystihnout jen málokdy. V případě, že přece budeme mít štěstí a nasbíráme suché ořechy, můžeme je rovnou umístit do suché a teplé místnosti.

Ořechy, které jsme nasbírali během deštivého počasí jsou mokré. A právě vlhko je největším nepřítelem ořechů, protože způsobuje rychlé množení plísní. Mokré ořechy jsou často špinavé od bláta či hlíny. V žádném případě je nikdy nemyjeme vodou, protože tím zvýšíme jejich vlhkost.

Proč černí ořechy?
Plody ukládáme jednovrstvě, ne na sebe. Takto uložené ořechy umístíme do suché, ale nevytápěné místnosti. Jednou z největších chyb při sušení mokrých ořechů je umístit je do vytápěného pokoje. V místnosti otevřeme větračku, abychom zabezpečili cirkulaci vzduchu a můžeme v ní i trochu přitopit.

V pokoji, ve kterém sušíme ořechy nesmí být velký výkyv teplot. Ideální je stálá pokojová teplota. Mokré ořechy nesušíme na slunci. Mohly by se spařit a zplesnivět. Plody pravidelně kontrolujeme a ty, které napadla plíseň okamžitě vyhodíme, aby nenakazily i zdravé ořechy. Celý proces sušení trvá 4 – 6 týdnů.

Vlašské ořechy

Jak sušit ořechy v sušičce na ovoce?

Přestože na první pohled může vypadat tento postup jednodušší, opak je pravdou. Sušení ořechů v sušičce je spíše vhodné pro ty, kteří nemají dostatek prostoru nebo volný pokoj k sušení. Rozhodně však jde o postup zdlouhavější a také energeticky náročnější v porovnání s přirozeným sušením.

Teplota v sušičce by neměla být vyšší než 25°C. Ořechy sušíme na etapy. Plody sušíme 6 hodin denně a zbytek dne je necháme odpočívat v pokojové teplotě. Tento postup opakujeme po dobu jednoho měsíce.

Jak sušit vyloupané ořechy?

Vyloupané ořechy je nejlepší sušit v pečicí troubě nebo opět v sušičce na ovoce. Teplota by rovněž neměla přesáhnout 25°C. Jádra ořechů se však suší mnohem kratší než ve skořápce, proto je tento postup sice časově náročnější na louskání ořechů, ale co se týče sušení, mnohem kratší. Výhodou je, že před konzumací je už budeme mít připravené a nemusíme je louskat.

Vlašské ořechy

Jak skladovat ořechy?

Vysušené ořechy ve skořápce je dobré skladovat v látkových sáčcích, které jsou volně zavěšeny v suché místnosti. Umožníme jim tak, aby se nezapařily a nezplesnivěly. Ořechy nikdy neukládáme přímo na zem.

Jádra ořechů skladujeme v horkovzdušné nádobě, nejlépe ve skle, které uložíme do chladničky. Pokud jich máme hodně, uložíme je na nejsušší, ale nejstudenější místo v domě, například do garáže nebo komory.


Proč jíst oříšky a jejích účinek na zdraví, nutriční hodnotu atd. rozebereme a popíšeme v našem magazínu na sportli.cz


Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper