Čtvrtek, 27 října, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZahradaPéče o užitkovou zahradu jde během října do finále. Na co nezapomenout?

Péče o užitkovou zahradu jde během října do finále. Na co nezapomenout?

Přestože se zdá, že sezóna je za námi, stále můžeme cosi vysévat. Z velké části jsou to výsevy pro úrodu, ze které se budeme těšit až v příští sezóně. Poslední záchvěvy pěkného počasí můžeme využít i pro výsadbu ovocných dřevin a česneku.

Péče o užitkovou zahradu jde během října do finále. Na co nezapomenout?

Poslední výsevy sezóny

Začátkem měsíce si ještě můžeme vysít mrkev karotku, petržel či pastinák na přezimování. Do bedýnek na balkonech nebo v nevytápěných sklenících si vysejeme polníček, který budeme sklízet koncem zimy a začátkem jara. Půda v místě výsevu má být vlhká, aby osivo do příchodu zimy alespoň naklíčilo. Vysít do bedýnek si také můžeme směs listových salátů. Ze zahrady si můžeme přesadit do květináče kousek pažitky. V zimním období nám poskytne nať.

Výsev semínek do půdy

Sklízíme zeleninu

Před avizovaným příchodem chladných nocí sklízíme plody teplomilné zeleniny. Pokud jde o jednu-dvě chladné noci, rostliny zakryjeme netkanou textilií. Ještě zelené plody rajčat můžeme obrat a nechat dozrát na slunečním parapetu. V průběhu měsíce z půdy vyjmeme i mrkev (kromě té na přezimování) a nezapomeneme sklízet bulvy celeru a řepu. V půdě může nadále zůstat petržel, černý kořen, špenát a rukola na přezimování.

Jak se postarat o zeleninovou zahrádku na podzim
Výsadba česneku

V říjnu se můžeme pustit do výsadby česneku. Jednotlivé stroužky, ideální z obvodu cibule, které jsme předem namořili, vysazujeme koncem měsíce a později. Optimální hloubka výsadby je 8 cm. Vhodné pro česnek je slunečné místo s výživnou půdou.

Česnek sázíme na dobře prokypřená a odplevelená místa. Nezapomeňme, že nevhodnými předplodinami jsou luštěniny, rajčata a cibuloviny. Stroužky vysazujeme ručně do připravených řádků, které pak zahrneme. Od sebe by stroužky měly být vzdáleny 10 – 15 cm, řádky mezi sebou 25 cm.

Výsadba česneku

Místo na rybíz

Keříkový nebo stromkový rybíz sázíme na podzim. Výsadbová jáma by měla být dostatečně hluboká a na její dno přidáme kvalitní kompost.

Rybízům vyhovují otevřená slunečná místa s výživnou, hlinitopísčitou a propustnou půdou. Červený a bílý rybíz jsou méně náročné na teplo a světlo, proto je můžeme pěstovat ve vyšších polohách. Černý rybíz zase lépe toleruje sušší půdu. Nezapomeňme, že této dřevině se nedaří v zamokřených půdách. Pro výsadbu jsou ideální jedno- a dvouleté sazenice.

Výsadba rybízu

Ovocné stromy v okrasné zahradě

Podzim je hlavním obdobím vysazování ovocných dřevin. Mnohé zahrady však nenabízejí mnoho místa, a tak často vzniká otázka, zda lze vysadit ovocné rostliny i do okrasné části zahrady. Možné to samozřejmě je, je však třeba zvolit vhodné druhy či odrůdy. A důležité je to se spoustou ovocných druhů v okrasné zahradě nepřehnat.

Vhodnou volbou jsou například aronie, muchovníky, aktinidie, lísky, bez, dřín, mišpule, stromkové formy rybízu či angreštu. Zakomponovat do okrasných výsadeb můžeme také sloupovité jabloně a kompaktněji rostoucí kultivary broskví.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper